Aké je reálne pokrytie prekladaných jazykov na Slovensku? Nad tým, ktoré jazyky je možné preložiť aj na Slovensku, asi bežne nepremýšľame nad rannou šálkou kávy. Zväčša sa zaujímame o túto tému len v prípadoch, keď potrebujeme pomoc odborných prekladateľov. A teda v situáciách ako: práca v zahraničí, kúpa majetku v zahraničí, či preklad rôznych iných úradných záležitostí. Zastavme sa na chvíľu…
Aké jazykové preklady v skutočnosti ponúkajú prekladateľské agentúry na Slovensku?
Súčasťou prekladateľského portfólia väčšiny agentúr sú jazyky, ktoré sú nám, takpovediac, blízke, alebo bližšie viac než iné. Medzi tieto jazyky patria napríklad:
angličtina, nemčina, ruština, francúzština, maďarčina, španielčina, čeština, taliančina, holandčina, ukrajinčina, portugalčina.
V tomto článku sa poďme venovať tým menej známym, menej bežným, o ktorých možno ani neviete, že patria do skupiny tých, ktoré si môžete nechať preložiť aj na Slovensku. Dokonca vo väčšine prípadov je v ponuke aj tlmočník.
HEBREJČINA/HEBREJSKÝ JAZYK
Hebrejčina sa zväčša chápe ako jeden jazyk, avšak v skutočnosti sú to hebrejské jazyky, a teda skupina semitských jazykov a nárečí.
Spolu s arabčinou je oficiálnym jazykom v Izraeli. Spravidla slovo hebrejčina už dnes označuje novohebrejčinu, a teda jazyk, ktorý bol umelo vytvorený na základe starohebrejčiny.
Abeceda pozostáva z 22 znakov/písmen. Moderná hebrejčina je od roku 1948 oficiálnym jazykom Izraela. Niektoré slová používame aj v slovenčine, ako napríklad amen či aleluja.
Radi pre vás zhotovíme odborný prípadne úradný preklad vašich dokumentov!
LATINČINA
Latinčina je jazyk vzdelancov stredoveku. V Byzantskej ríši ju vystriedala gréčtina, v severozápadnej Afrike (v 8. stor. po Kr.) ju nahradila arabčina. Z ľudovej, takpovediac vulgárnej, latinčiny sa vyvinuli dnešné románske jazyky (taliančina, francúzština, španielčina, katalánčina, portugalčina, rumunčina a iné).
Môžeme povedať, že je akosi základom všetkého. Latinčina má taktiež vysoký podiel na obsahu slovnej zásoby v niektorých umelých jazykoch.
Často je označovaná ako mŕtvy jazyk, ktorý ale pomáha liečiť živých. Latinčinu využívajú najmä medici, právnici a taktiež je úradným jazykom Vatikánu, v bežnej komunikácii sa však nepoužíva.
PERZŠTINA
Perzština je jazyk používaný v Iráne, Tadžikistane, Afganistane a v oblastiach, kde niekedy žili Peržania. Patrí medzi indoiránske jazyky a poznáme niekoľko jej variantov: iránska perzština, perzština Dari a tadžická perzština. Celosvetovo je asi 110 miliónov perzsky hovoriacich ľudí.
Termín „mat“, ktorý sa používa v šachu, pochádza vlastne z perzského jazyka, „shâh mât“ znamená doslovne „kráľ je mŕtvy“.
Tieto a ešte mnohé ďalšie zaujímavé jazyky sú súčasťou nášho portfólia. Pre väčšinu týchto jazykov platí, že ponúkame simultánne aj konzekutívne tlmočenie a taktiež preklad z a do daného jazyka.
ZAUJÍMAVOSTI O JAZYKOCH NA ZÁVER:
- Predpokladá sa, že vo svete zaniknú 2 jazyky mesačne;
- Najväčší počet znakov, približne 75, má kmérčina;
(Kmérčina – úradný jazyk Kambodže) - Slovák Mark Hučko je autorom umelého jazyka Slovio, ktorý by mal slúžiť na dorozumievanie sa medzi slovanskými národmi;
- Južná Afrika má najvyšší počet oficiálnych jazykov – až 11;
V našom portfóliu sa nachádza 41 jazykov a s nimi množstvo odborných prekladateľov a tlmočníkov.
Neváhajte a kontaktuje nás v prípade, že potrebujete tlmočníka či preklad.
V prípade záujmu nás kontaktujte prostredníctvom nášho elektronického rýchleho dopytu.